Vishay/Dale CMF55R88700FLBF
CMF55R88700FLBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55R88700FLBF
Brief Description
RES 0.887 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55R88700FLBF.pdf
Availability of CMF55R88700FLBF
QUANTITY
CMF55R88700FLBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55R88700FLBF
Internal Part NumberEIS-CMF55R88700FLBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.887
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55R88700FLBF
Related LinksCMF55R8, CMF55R88700FLBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55R88700FLBF Details Description
Related parts for CMF55R88700FLBF
LED E10 BASE T3-1/4 YELLOW 14V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN SPLICE PARALLEL 1-1/0AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK 21POS 35DEG ENT 5MM datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN BOARD STKR HDR 14POS 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf