Vishay/Dale CMF6010R000BHBF
CMF6010R000BHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF6010R000BHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 1W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6010R000BHBF.pdf
Availability of CMF6010R000BHBF
QUANTITY
CMF6010R000BHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6010R000BHBF
Internal Part NumberEIS-CMF6010R000BHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6010R000BHBF
Related LinksCMF6010, CMF6010R000BHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6010R000BHBF Details Description
Related parts for CMF6010R000BHBF
RES ARRAY 7 RES 5.1K OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 8.06KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 597 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.619 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CINCH STRAP W/ GROMMET, HOOK & L datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 8pF 250 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf