Vishay/Dale CMF6012R000FHEB
CMF6012R000FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF6012R000FHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6012R000FHEB.pdf
Availability of CMF6012R000FHEB
QUANTITY
CMF6012R000FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6012R000FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF6012R000FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6012R000FHEB
Related LinksCMF6012, CMF6012R000FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6012R000FHEB Details Description
Related parts for CMF6012R000FHEB
CONN HEADER .100 DUAL STR 10POS datasheet.pdf
CONN RECEPT 4POS W/SOCKET SOLDER datasheet.pdf
ESD WRIST BAND W/6' CORD datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAB 20 CAP SKT CHAIN datasheet.pdf
SHAFT TELESCOPING W/MALE &FEMALE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 196 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MICRO 100C S 12" WHT FLOAT NI datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf