Vishay/Dale CMF6014K000FKEK
CMF6014K000FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF6014K000FKEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6014K000FKEK.pdf
Availability of CMF6014K000FKEK
QUANTITY
CMF6014K000FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6014K000FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF6014K000FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6014K000FKEK
Related LinksCMF6014, CMF6014K000FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6014K000FKEK Details Description
Related parts for CMF6014K000FKEK
CONN ADAPT JACK-JACK N 50 OHM datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-MINIDIP datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 310MA 670 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES SMD 30.5KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 11POS ORG datasheet.pdf
DIODE GPP 2A 1000V KBPM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 76MA 11.3 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf