Vishay/Dale CMF60160K00JKEB
CMF60160K00JKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF60160K00JKEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 160K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF60160K00JKEB.pdf
Availability of CMF60160K00JKEB
QUANTITY
CMF60160K00JKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60160K00JKEB
Internal Part NumberEIS-CMF60160K00JKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60160K00JKEB
Related LinksCMF6016, CMF60160K00JKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60160K00JKEB Details Description
Related parts for CMF60160K00JKEB
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5.08MM datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 6SDIP GW datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 22 OHM 0404 datasheet.pdf
TRANS PNP 200V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOUT W/REF TSOT23-8 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 5V IN 15V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 4.37K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 300VAC AXIAL datasheet.pdf