Vishay/Dale CMF60162R00FHBF
CMF60162R00FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF60162R00FHBF
Brief Description
RES 162 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF60162R00FHBF.pdf
Availability of CMF60162R00FHBF
QUANTITY
CMF60162R00FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60162R00FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF60162R00FHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60162R00FHBF
Related LinksCMF6016, CMF60162R00FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60162R00FHBF Details Description
Related parts for CMF60162R00FHBF
D-SUB CABLE MFU25K/MC26G/MFU25K datasheet.pdf
IC CTRLR BATT CHRGR LI-ION 8SOIC datasheet.pdf
IC 1.40V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 100A 60V datasheet.pdf
OSC XO 22.1184MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 40POS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf