Vishay/Dale CMF6016K200BEEB
CMF6016K200BEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF6016K200BEEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.2K OHM 1W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6016K200BEEB.pdf
Availability of CMF6016K200BEEB
QUANTITY
CMF6016K200BEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6016K200BEEB
Internal Part NumberEIS-CMF6016K200BEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6016K200BEEB
Related LinksCMF6016, CMF6016K200BEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6016K200BEEB Details Description
Related parts for CMF6016K200BEEB
IC DETECTOR VOLT 2.4V ODRN 5VSOF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.02M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf