Vishay/Dale CMF601K8000BEBF
CMF601K8000BEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF601K8000BEBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.8K OHM 1W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF601K8000BEBF.pdf
Availability of CMF601K8000BEBF
QUANTITY
CMF601K8000BEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF601K8000BEBF
Internal Part NumberEIS-CMF601K8000BEBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF601K8000BEBF
Related LinksCMF601K, CMF601K8000BEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF601K8000BEBF Details Description
Related parts for CMF601K8000BEBF
RES SMD 1.33K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100X.200 datasheet.pdf
RES MO 1W 47K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 28V 23W NI780 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
L37-3 SHEET 320X320X2MM datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN 40V 200MA MICROMELF datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf