Vishay/Dale CMF601K8000FKRE
CMF601K8000FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF601K8000FKRE
Brief Description
RES 1.8K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF601K8000FKRE.pdf
Availability of CMF601K8000FKRE
QUANTITY
CMF601K8000FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF601K8000FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF601K8000FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF601K8000FKRE
Related LinksCMF601K, CMF601K8000FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF601K8000FKRE Details Description
Related parts for CMF601K8000FKRE
HOLDER COIN CELL 2032 EJECT SMD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 65MSPS SAMPL 32-QFN datasheet.pdf
IC TXRX LIN BUS MULTIPLEX P8DSO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
IC VIDEO SIGNAL SWITCHERS 8MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.3V 66W 20A datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 REC datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf