Vishay/Dale CMF601K8700FKEK
CMF601K8700FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF601K8700FKEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.87K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF601K8700FKEK.pdf
Availability of CMF601K8700FKEK
QUANTITY
CMF601K8700FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF601K8700FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF601K8700FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF601K8700FKEK
Related LinksCMF601K, CMF601K8700FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF601K8700FKEK Details Description
Related parts for CMF601K8700FKEK
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 4COND WHITE 14' datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
CONN HEADER 240POS 0.5MM SMT datasheet.pdf