Vishay/Dale CMF601M2500BER6
CMF601M2500BER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF601M2500BER6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.25M OHM 1W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF601M2500BER6.pdf
Availability of CMF601M2500BER6
QUANTITY
CMF601M2500BER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF601M2500BER6
Internal Part NumberEIS-CMF601M2500BER6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.25M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF601M2500BER6
Related LinksCMF601M, CMF601M2500BER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF601M2500BER6 Details Description
Related parts for CMF601M2500BER6
TRANS PNP 80V 1A TO-92 datasheet.pdf
CABLE TIE HEAVY WR BLACK 9.8" datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO MIDSIZE 2' GRN datasheet.pdf
CAP CER 680PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
LRG FIRE RTRD FIBR OPT SPLCE CSE datasheet.pdf
RES SMD 277 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
TINEL LOCK RING ADAPT datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 250VDC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf