Vishay/Dale CMF601M2500BER6
CMF601M2500BER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF601M2500BER6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.25M OHM 1W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF601M2500BER6.pdf
Availability of CMF601M2500BER6
QUANTITY
CMF601M2500BER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF601M2500BER6
Internal Part NumberEIS-CMF601M2500BER6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.25M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF601M2500BER6
Related LinksCMF601M, CMF601M2500BER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF601M2500BER6 Details Description
Related parts for CMF601M2500BER6
FAN AXIAL 80X25.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf