Vishay/Dale CMF601M5000FKEB
CMF601M5000FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF601M5000FKEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5M OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF601M5000FKEB.pdf
Availability of CMF601M5000FKEB
QUANTITY
CMF601M5000FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF601M5000FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF601M5000FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF601M5000FKEB
Related LinksCMF601M, CMF601M5000FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF601M5000FKEB Details Description
Related parts for CMF601M5000FKEB
CAP TANT 1.5UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 149.85UH SMD datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 670V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4CH 16SOIC datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TOOL INSERT TWZR M81969/8-209 B datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf