Vishay/Dale CMF601R8000JNBF
CMF601R8000JNBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF601R8000JNBF
Brief Description
RES 1.8 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF601R8000JNBF.pdf
Availability of CMF601R8000JNBF
QUANTITY
CMF601R8000JNBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF601R8000JNBF
Internal Part NumberEIS-CMF601R8000JNBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF601R8000JNBF
Related LinksCMF601R, CMF601R8000JNBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF601R8000JNBF Details Description
Related parts for CMF601R8000JNBF
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 819V 3.5KA DISC 13MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 210KHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
TFLEX 740 9X9" datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4K OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf