Vishay/Dale CMF6020R000FHEK
CMF6020R000FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF6020R000FHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6020R000FHEK.pdf
Availability of CMF6020R000FHEK
QUANTITY
CMF6020R000FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6020R000FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF6020R000FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6020R000FHEK
Related LinksCMF6020, CMF6020R000FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6020R000FHEK Details Description
Related parts for CMF6020R000FHEK
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1210 datasheet.pdf
KIT DEV SP ADPT NO RAVEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2812 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC DO-214A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf