Vishay/Dale CMF60243R00FHEA
CMF60243R00FHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF60243R00FHEA
Brief Description
RES 243 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF60243R00FHEA.pdf
Availability of CMF60243R00FHEA
QUANTITY
CMF60243R00FHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60243R00FHEA
Internal Part NumberEIS-CMF60243R00FHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60243R00FHEA
Related LinksCMF6024, CMF60243R00FHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60243R00FHEA Details Description
Related parts for CMF60243R00FHEA
IC REG LDO 5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.5W DUL 5V +-12V PCB datasheet.pdf
IC POT DGTL QUAD 256POS 24TSSOP datasheet.pdf
RELAY SSR 2A@50VDC 24VDC PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V 10% BX 1206 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS PIN datasheet.pdf