Vishay/Dale CMF60243R00FHR6
CMF60243R00FHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF60243R00FHR6
Brief Description
RES 243 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF60243R00FHR6.pdf
Availability of CMF60243R00FHR6
QUANTITY
CMF60243R00FHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60243R00FHR6
Internal Part NumberEIS-CMF60243R00FHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60243R00FHR6
Related LinksCMF6024, CMF60243R00FHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60243R00FHR6 Details Description
Related parts for CMF60243R00FHR6
GDT 350V SURFACE MOUNT datasheet.pdf
IC PHEMT 1.9GHZ 60MA LN SOT-343 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
OSC TCXO 212.50MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf