Vishay/Dale CMF6024K900FKRE70
CMF6024K900FKRE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF6024K900FKRE70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24.9K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6024K900FKRE70.pdf
Availability of CMF6024K900FKRE70
QUANTITY
CMF6024K900FKRE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6024K900FKRE70
Internal Part NumberEIS-CMF6024K900FKRE70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6024K900FKRE70
Related LinksCMF6024K, CMF6024K900FKRE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6024K900FKRE70 Details Description
Related parts for CMF6024K900FKRE70
IGBT 600V 9A 38W TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 1PH 20A 250VAC datasheet.pdf
HEATSINK 27X27X12.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
IC TIMING LINE CARD 256CSBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf