Vishay/Dale CMF60274R00FKR6
CMF60274R00FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF60274R00FKR6
Brief Description
RES 274 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF60274R00FKR6.pdf
Availability of CMF60274R00FKR6
QUANTITY
CMF60274R00FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60274R00FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF60274R00FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60274R00FKR6
Related LinksCMF6027, CMF60274R00FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60274R00FKR6 Details Description
Related parts for CMF60274R00FKR6
LED 7-SEG .30 SNGL S-RED CA DIR datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY DPDT 24 VDC 8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 600NH 6A 9.7 MOHM SMD datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE BLUE CMP datasheet.pdf
CONN PLUG 0.3MM 40POS datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 32pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 75UF 75V AXIAL datasheet.pdf