Vishay/Dale CMF6027R000FKEB
CMF6027R000FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF6027R000FKEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6027R000FKEB.pdf
Availability of CMF6027R000FKEB
QUANTITY
CMF6027R000FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6027R000FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF6027R000FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6027R000FKEB
Related LinksCMF6027, CMF6027R000FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6027R000FKEB Details Description
Related parts for CMF6027R000FKEB
IC EEPROM 32KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 28A TO220-FP datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 40MM BLUE datasheet.pdf
CAP FILM 6200PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
POT 100 OHM 225W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO204AL datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 166MHZ 90BGA datasheet.pdf