Vishay/Dale CMF602K2600FKR670
CMF602K2600FKR670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF602K2600FKR670
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.26K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF602K2600FKR670.pdf
Availability of CMF602K2600FKR670
QUANTITY
CMF602K2600FKR670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF602K2600FKR670
Internal Part NumberEIS-CMF602K2600FKR670
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF602K2600FKR670
Related LinksCMF602K2, CMF602K2600FKR670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF602K2600FKR670 Details Description
Related parts for CMF602K2600FKR670
RES ARRAY 15 RES 330K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES 162K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING 24POS SNGL .410 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 750 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SL 5.08HC/14/180G 3.2SN OR BX datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X5R 0805 datasheet.pdf
Crystal 20.4800MHz 15ppm 10pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf