Vishay/Dale CMF602K7400BHBF
CMF602K7400BHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF602K7400BHBF
Brief Description
RES 2.74K OHM 1W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF602K7400BHBF.pdf
Availability of CMF602K7400BHBF
QUANTITY
CMF602K7400BHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF602K7400BHBF
Internal Part NumberEIS-CMF602K7400BHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF602K7400BHBF
Related LinksCMF602K, CMF602K7400BHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF602K7400BHBF Details Description
Related parts for CMF602K7400BHBF
CONVERTER DC-DC 5VIN 2.0A VRT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5MM datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
RACK AND PANEL PLUG 800POS datasheet.pdf
DA22 POWER ENTRY MOD W/FLTR 2A datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS T/H datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 300MW SOT23 datasheet.pdf