Vishay/Dale CMF60374R00FKR670
CMF60374R00FKR670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF60374R00FKR670
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 374 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF60374R00FKR670.pdf
Availability of CMF60374R00FKR670
QUANTITY
CMF60374R00FKR670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60374R00FKR670
Internal Part NumberEIS-CMF60374R00FKR670
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60374R00FKR670
Related LinksCMF60374, CMF60374R00FKR670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60374R00FKR670 Details Description
Related parts for CMF60374R00FKR670
RES SMD 0.056 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 1K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE OR/NOR QUINT 24-CERPACK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
FILLER PLUG datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf