Vishay/Dale CMF603K6000FKBF
CMF603K6000FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF603K6000FKBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.6K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF603K6000FKBF.pdf
Availability of CMF603K6000FKBF
QUANTITY
CMF603K6000FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF603K6000FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF603K6000FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF603K6000FKBF
Related LinksCMF603K, CMF603K6000FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF603K6000FKBF Details Description
Related parts for CMF603K6000FKBF
FLEX CABLE - AFG03A/AF03/AFE03T datasheet.pdf
JFET N-CH 20V 0.1W SOT623F datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 84MA 20 OHM TH datasheet.pdf
RES 43K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
ANT WHIP MC CC 380MHZ datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 140W datasheet.pdf
T3-1/4 MINI BAY BASE HALOGEN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 3A SMAFLAT datasheet.pdf