Vishay/Dale CMF6040K200FKEK
CMF6040K200FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF6040K200FKEK
Brief Description
RES 40.2K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6040K200FKEK.pdf
Availability of CMF6040K200FKEK
QUANTITY
CMF6040K200FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6040K200FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF6040K200FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6040K200FKEK
Related LinksCMF6040, CMF6040K200FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6040K200FKEK Details Description
Related parts for CMF6040K200FKEK
IC MCU 32BIT ROMLESS 144LQFP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 315MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC RTC PHANTOM PAR 20-TSSOP datasheet.pdf
IDC CABLE- ASR30B/AE30G/ASR30B datasheet.pdf
CONN PLUG WIRE TERMINATION 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET DUAL SYNC 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
METRAL RCT datasheet.pdf
3.3 V, [15 kV ESD-Protected, Half- and Full-Duplex, RS-485/RS-422 Transceivers IC datasheet.pdf