Vishay/Dale CMF60499R00FHR6
CMF60499R00FHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF60499R00FHR6
Brief Description
RES 499 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF60499R00FHR6.pdf
Availability of CMF60499R00FHR6
QUANTITY
CMF60499R00FHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60499R00FHR6
Internal Part NumberEIS-CMF60499R00FHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60499R00FHR6
Related LinksCMF6049, CMF60499R00FHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60499R00FHR6 Details Description
Related parts for CMF60499R00FHR6
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC XA MCU 16BIT ROMLESS 44-LQFP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C QUAD 10-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/4 BLU 250' datasheet.pdf
FP7 COMM CSSTT RS422-RS485 1CHNN datasheet.pdf
CONN 32POS MALE PC ROW A+C datasheet.pdf
CAP FILM 0.00091UF 5% 2000VDC AX datasheet.pdf