Vishay/Dale CMF6049R900BEEB
CMF6049R900BEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF6049R900BEEB
Brief Description
RES 49.9 OHM 1W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6049R900BEEB.pdf
Availability of CMF6049R900BEEB
QUANTITY
CMF6049R900BEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6049R900BEEB
Internal Part NumberEIS-CMF6049R900BEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6049R900BEEB
Related LinksCMF6049, CMF6049R900BEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6049R900BEEB Details Description
Related parts for CMF6049R900BEEB
RES 66.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZA10 datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf