Vishay/Dale CMF60511R00FHRE
CMF60511R00FHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF60511R00FHRE
Brief Description
RES 511 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF60511R00FHRE.pdf
Availability of CMF60511R00FHRE
QUANTITY
CMF60511R00FHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60511R00FHRE
Internal Part NumberEIS-CMF60511R00FHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60511R00FHRE
Related LinksCMF6051, CMF60511R00FHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60511R00FHRE Details Description
Related parts for CMF60511R00FHRE
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PROXIMITY SENS M18 16MM NPN NONC datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100TQFP datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 271 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ENCODER ROTARY datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS 1MM SMD datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf