Vishay/Dale CMF60512K00BEBF
CMF60512K00BEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF60512K00BEBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 512K OHM 1W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF60512K00BEBF.pdf
Availability of CMF60512K00BEBF
QUANTITY
CMF60512K00BEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60512K00BEBF
Internal Part NumberEIS-CMF60512K00BEBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)512k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60512K00BEBF
Related LinksCMF6051, CMF60512K00BEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60512K00BEBF Details Description
Related parts for CMF60512K00BEBF
IC REG CTRLR ISO PWM 20-SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
FILT DSUB 9POS M-F ADPTR datasheet.pdf
+3.3 V to +5 V Quad/Octal 10-Bit DACs IC datasheet.pdf
Low Cost, 2.7 V to 5.5 V, Pin-Selectable Temperature Switches in SOT-23 IC datasheet.pdf