Vishay/Dale CMF6051R100FKR6
CMF6051R100FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF6051R100FKR6
Brief Description
RES 51.1 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6051R100FKR6.pdf
Availability of CMF6051R100FKR6
QUANTITY
CMF6051R100FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6051R100FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF6051R100FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6051R100FKR6
Related LinksCMF6051, CMF6051R100FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6051R100FKR6 Details Description
Related parts for CMF6051R100FKR6
RES SMD 255K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
STACKED SFP+ 2X8 W/IMPROVED EMI datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 5W T18 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
RES SMD 3.4 OHM 0.02% 8W TO220-4 datasheet.pdf