Vishay/Dale CMF6052K300FHBF
CMF6052K300FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF6052K300FHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 52.3K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6052K300FHBF.pdf
Availability of CMF6052K300FHBF
QUANTITY
CMF6052K300FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6052K300FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF6052K300FHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)52.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6052K300FHBF
Related LinksCMF6052, CMF6052K300FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6052K300FHBF Details Description
Related parts for CMF6052K300FHBF
MOSFET N-CH 100V 33A TO-262 datasheet.pdf
CONN RECEPT 8POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 8POS SNGL SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES 110 OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf