Vishay/Dale CMF60560K00BHR6
CMF60560K00BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF60560K00BHR6
Brief Description
RES 560K OHM 1W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF60560K00BHR6.pdf
Availability of CMF60560K00BHR6
QUANTITY
CMF60560K00BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60560K00BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF60560K00BHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60560K00BHR6
Related LinksCMF6056, CMF60560K00BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60560K00BHR6 Details Description
Related parts for CMF60560K00BHR6
MOSFET N-CH 60V 27A D2PAK-3 datasheet.pdf
COVER FOR CHASSIS 17X10" BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf