Vishay/Dale CMF60560K00FKR6
CMF60560K00FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF60560K00FKR6
Brief Description
RES 560K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF60560K00FKR6.pdf
Availability of CMF60560K00FKR6
QUANTITY
CMF60560K00FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60560K00FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF60560K00FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60560K00FKR6
Related LinksCMF6056, CMF60560K00FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60560K00FKR6 Details Description
Related parts for CMF60560K00FKR6
IC DAC 14BIT 125MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 6.35MM PCB SLDR datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 10POS PIN datasheet.pdf
ANT PHANTOM ELITE 2.9DBI NMO datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 20AWG BLU 100' datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 710MA 190 MOHM datasheet.pdf