Vishay/Dale CMF60560R00JHR6
CMF60560R00JHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF60560R00JHR6
Brief Description
RES 560 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF60560R00JHR6.pdf
Availability of CMF60560R00JHR6
QUANTITY
CMF60560R00JHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60560R00JHR6
Internal Part NumberEIS-CMF60560R00JHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60560R00JHR6
Related LinksCMF6056, CMF60560R00JHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60560R00JHR6 Details Description
Related parts for CMF60560R00JHR6
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR 2.9V 9MICROSMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 8POS datasheet.pdf
SENSOR MAG SPST 10-15AT 175V datasheet.pdf
RES SMD 33.2KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DISPLY DOT MTRX G, O-R 1.85" 8X8 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
AIR/WATER HEAT EXCHANGER datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PANEL MNT SKT datasheet.pdf