Vishay/Dale CMF60560R00JNEK
CMF60560R00JNEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF60560R00JNEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 560 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF60560R00JNEK.pdf
Availability of CMF60560R00JNEK
QUANTITY
CMF60560R00JNEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60560R00JNEK
Internal Part NumberEIS-CMF60560R00JNEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)560
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60560R00JNEK
Related LinksCMF6056, CMF60560R00JNEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60560R00JNEK Details Description
Related parts for CMF60560R00JNEK
CAP CER 820PF 2KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 28TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf