Vishay/Dale CMF60562K00BHR6
CMF60562K00BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF60562K00BHR6
Brief Description
RES 562K OHM 1W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF60562K00BHR6.pdf
Availability of CMF60562K00BHR6
QUANTITY
CMF60562K00BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60562K00BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF60562K00BHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60562K00BHR6
Related LinksCMF6056, CMF60562K00BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60562K00BHR6 Details Description
Related parts for CMF60562K00BHR6
TERM ISO GROUND SGL WM BEIGE datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
TRANSFORMERS datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
GDT 350V 30% 15KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 270 OHM 1% 0805 datasheet.pdf