Vishay/Dale CMF60562K00FHEK
CMF60562K00FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF60562K00FHEK
Brief Description
RES 562K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF60562K00FHEK.pdf
Availability of CMF60562K00FHEK
QUANTITY
CMF60562K00FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60562K00FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF60562K00FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60562K00FHEK
Related LinksCMF6056, CMF60562K00FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60562K00FHEK Details Description
Related parts for CMF60562K00FHEK
IC 2BIT 1:4 FET MUX/DEMUX 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 140POS FH VERT BRD-BRD datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 25POS datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
XBEE PRO SET S2B 10MW RPSMA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-5V 500MA 5W datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf