Vishay/Dale CMF60562R00FKRE
CMF60562R00FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF60562R00FKRE
Brief Description
RES 562 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF60562R00FKRE.pdf
Availability of CMF60562R00FKRE
QUANTITY
CMF60562R00FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF60562R00FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF60562R00FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF60562R00FKRE
Related LinksCMF6056, CMF60562R00FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF60562R00FKRE Details Description
Related parts for CMF60562R00FKRE
CONN HEADER 2MM SNGL R/A 35POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 38POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH BUSHING MOUNT PLUNGER datasheet.pdf
MODULE M5474 FIRE ENGINE datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V 20% BX 0805 datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 2A TO-220FP-5 datasheet.pdf