Vishay/Dale CMF6056K200FEEK
CMF6056K200FEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF6056K200FEEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 56.2K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6056K200FEEK.pdf
Availability of CMF6056K200FEEK
QUANTITY
CMF6056K200FEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6056K200FEEK
Internal Part NumberEIS-CMF6056K200FEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6056K200FEEK
Related LinksCMF6056, CMF6056K200FEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6056K200FEEK Details Description
Related parts for CMF6056K200FEEK
CAP CER 4700PF 50V X8R 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 7CLIPCHIP datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.059" (1.50mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 220PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 342VWM 548VC SMC datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 3.81MM GREEN datasheet.pdf
INS BNCM CABLE STD P 50OHM 100CM datasheet.pdf
ADAPTER X/F 7MM/3.5MM 18GHZ datasheet.pdf