Vishay/Dale CMF6056K200FKBF
CMF6056K200FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF6056K200FKBF
Brief Description
RES 56.2K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6056K200FKBF.pdf
Availability of CMF6056K200FKBF
QUANTITY
CMF6056K200FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6056K200FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF6056K200FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6056K200FKBF
Related LinksCMF6056, CMF6056K200FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6056K200FKBF Details Description
Related parts for CMF6056K200FKBF
RES SMD 5.6K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 68 OHM 0404 datasheet.pdf
RES MO 2W 6.2 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
IP CORE MULTIPLEXER 2PLLXO2 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED 5.6X3MM GREEN WATER CLR SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 40A 240VAC datasheet.pdf