Vishay/Dale CMF6056K200FKEK
CMF6056K200FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF6056K200FKEK
Brief Description
RES 56.2K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6056K200FKEK.pdf
Availability of CMF6056K200FKEK
QUANTITY
CMF6056K200FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6056K200FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF6056K200FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6056K200FKEK
Related LinksCMF6056, CMF6056K200FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6056K200FKEK Details Description
Related parts for CMF6056K200FKEK
ENDPLATE AP DLI LD DLA 2.5 PA datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 6.5PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
FUSE 1A 300VAC 10X38 FAST datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf
TERM RING INS LARGE WIRE datasheet.pdf
FP-E PLC PROTECTIVE COVER datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 24MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf