Vishay/Dale CMF6056R800FKRE
CMF6056R800FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF6056R800FKRE
Brief Description
RES 56.8 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6056R800FKRE.pdf
Availability of CMF6056R800FKRE
QUANTITY
CMF6056R800FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6056R800FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF6056R800FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.8
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6056R800FKRE
Related LinksCMF6056, CMF6056R800FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6056R800FKRE Details Description
Related parts for CMF6056R800FKRE
RES SMD 1.87K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 330 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 121 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE48 PG29 datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf