Vishay/Dale CMF605K1100BHR6
CMF605K1100BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF605K1100BHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.11K OHM 1W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF605K1100BHR6.pdf
Availability of CMF605K1100BHR6
QUANTITY
CMF605K1100BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF605K1100BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF605K1100BHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF605K1100BHR6
Related LinksCMF605K, CMF605K1100BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF605K1100BHR6 Details Description
Related parts for CMF605K1100BHR6
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 8SRT datasheet.pdf
CONN PIN (2)18AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 40W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
MICRO 100C S 3" YEL FLOAT NI datasheet.pdf