Vishay/Dale CMF605R1100FKR664
CMF605R1100FKR664 picture photo
Mfg. Part Number
CMF605R1100FKR664
Brief Description
RES 5.11 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF605R1100FKR664.pdf
Availability of CMF605R1100FKR664
QUANTITY
CMF605R1100FKR664 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF605R1100FKR664
Internal Part NumberEIS-CMF605R1100FKR664
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF605R1100FKR664
Related LinksCMF605R1, CMF605R1100FKR664 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF605R1100FKR664 Details Description
Related parts for CMF605R1100FKR664
CONN FERRULE CRIMP DB9,15,50 datasheet.pdf
12P MTA156 PST CONN ASSY YELL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 180MA 2.8 OHM datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 20% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 5MM datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 24 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 1W datasheet.pdf