Vishay/Dale CMF6061K900FHEB
CMF6061K900FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF6061K900FHEB
Brief Description
RES 61.9K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6061K900FHEB.pdf
Availability of CMF6061K900FHEB
QUANTITY
CMF6061K900FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6061K900FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF6061K900FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6061K900FHEB
Related LinksCMF6061, CMF6061K900FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6061K900FHEB Details Description
Related parts for CMF6061K900FHEB
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SPRING 3POS SNGL .410 SMD datasheet.pdf
IC CNTRLR PARALLEL/I2C 20-SOIC datasheet.pdf
IC CAN TRANSCEIVER 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CABLE ASSY STL-STR RED 300MM datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC MEMS 74.2125MHZ SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
HDM EMPR090F155FK datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf