Vishay/Dale CMF606K8000DEBF
CMF606K8000DEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF606K8000DEBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.8K OHM 1W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF606K8000DEBF.pdf
Availability of CMF606K8000DEBF
QUANTITY
CMF606K8000DEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF606K8000DEBF
Internal Part NumberEIS-CMF606K8000DEBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF606K8000DEBF
Related LinksCMF606K, CMF606K8000DEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF606K8000DEBF Details Description
Related parts for CMF606K8000DEBF
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 35 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 22K OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
KIT JUMPSTART 9M 2443 datasheet.pdf
RES 81.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf