Vishay/Dale CMF6075K000FHBF
CMF6075K000FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF6075K000FHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6075K000FHBF.pdf
Availability of CMF6075K000FHBF
QUANTITY
CMF6075K000FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6075K000FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF6075K000FHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6075K000FHBF
Related LinksCMF6075, CMF6075K000FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6075K000FHBF Details Description
Related parts for CMF6075K000FHBF
TOOL MANUAL CRIMP AWG 24-28 RP13 datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP LEFT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 5POS PIN datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES 536K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH WLCSP datasheet.pdf
FUSE 32A 690V DIN 00 GR datasheet.pdf
12UF 75V 7.14X23.8 AXI datasheet.pdf