Vishay/Dale CMF6075K000FKEK
CMF6075K000FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF6075K000FKEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6075K000FKEK.pdf
Availability of CMF6075K000FKEK
QUANTITY
CMF6075K000FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6075K000FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF6075K000FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6075K000FKEK
Related LinksCMF6075, CMF6075K000FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6075K000FKEK Details Description
Related parts for CMF6075K000FKEK
OSC 3.3V PROG TTL PWRDN 25PPM datasheet.pdf
TWEEZER POINTED FINE 113 3.94" datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 2KV Y5U RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL BASED ON L6599 datasheet.pdf
LED T-1 CBI AMBER 603NM datasheet.pdf
VHDM BP 8R 10C SIG ADV MATE SHLD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PANEL MNT TH SKT datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER LVPECL 32VFQFN datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A TO220-3 datasheet.pdf