Vishay/Dale CMF6075K000FKR6
CMF6075K000FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF6075K000FKR6
Brief Description
RES 75K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6075K000FKR6.pdf
Availability of CMF6075K000FKR6
QUANTITY
CMF6075K000FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6075K000FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF6075K000FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6075K000FKR6
Related LinksCMF6075, CMF6075K000FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6075K000FKR6 Details Description
Related parts for CMF6075K000FKR6
CAP CER 0.1UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 4V X7S 0612 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 0.02W 0805 datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS PNL MNT SKT datasheet.pdf