Vishay/Dale CMF6075R000BHRE
CMF6075R000BHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF6075R000BHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75 OHM 1W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6075R000BHRE.pdf
Availability of CMF6075R000BHRE
QUANTITY
CMF6075R000BHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6075R000BHRE
Internal Part NumberEIS-CMF6075R000BHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6075R000BHRE
Related LinksCMF6075, CMF6075R000BHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6075R000BHRE Details Description
Related parts for CMF6075R000BHRE
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
DIE SET datasheet.pdf
CONN SLIM MAG-MATE 187 TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf